Už pri letmom pohľade na tváre ľudí cestou do práce alebo do obchodu si môžeme všimnúť, že ako svoju ochranu v čase šírenia ochorenia COVID-19 preferujú rúška pred respirátormi. Prečo je to tak? A aký je rozdiel medzi rúškom a respirátorom?
Predaj obmedzený zákonom
Jedným z dôvodov, prečo sme na začiatku pandémie pri ochrane používali najmä rúška, je zákon, ktorý vstúpil do platnosti 6. apríla 2020. Ten zakazoval predávať ochranné pomôcky (respirátory a filtre) kategórie FFP2 a FFP3 na ochranu dýchacích orgánov iným osobám, než osobám presne definovaným v článku I, § 4 zákona č. 69/2020 Z. z. Išlo najmä o zdravotníkov a všetkých tých, ktorí sa aktívne podieľali na úspešnom zvládnutí pandémie spôsobenej koronavírusom SARS-CoV-2 spôsobujúcom ochorenie COVID-19.
Rúška sa razom stali voľbou číslo jeden. Prispieva k tomu aj fakt, že ak ste čo i len trochu zručný človek, dokážete si funkčné rúško ušiť sami doma. Návodov, ako na to, nájdete na internete neúrekom. Aký je však hlavný rozdiel medzi rúškom a respirátorom ?
Rúško vs respirátor
Rúško chráni okolie pred vírusom. Ak ste chorý a nechcete nikoho nakaziť, nasadíte si rúško.
Zadržiava vami vykašľané alebo kýchnuté kvapôčky infekcie, čím sa minimalizuje ich prenos ďalej. Neplatí to naopak, vírus sa k vám môže dostať, aj keď máte rúško nasadené. Keďže neprilieha k tvári úplne, vzduch z okolia sa do vašich dýchacích ciest dostane. Zdravý človek by mal preto rúško nosiť ako prejav solidarity voči ostatným.
Respirátor funguje opačne. Chráni zdravého človeka pred vírusmi a inými škodlivými látkami v okolí. Respirátory po nasadení filtrujú vdychovaný vzduch a zachytávajú škodlivé látky (dym, prach, aerosól), aby sa nedostali do vášho dýchacieho systému. Pri výskyte ochorení, akým je koronavírus, je práve táto vlastnosť respirátorov potrebná.
Aké rúška a respirátory poznáme?
Ľudia zo začiatku veľmi často používali jednorázové papierové rúška, ktoré je potrebné po použití bezpečne vyhodiť (ideálne vložiť do plastového sáčku, aby sa prípadný vírus nešíril ďalej). Rúška zo zmesového materiálu používanom na výrobu zdravotníckeho materiálu poskytujú základnú ochranu dýchacích ciest a je možné ich vyprať na teplote 60 stupňov. Textilné rúška môžeme takisto prať a používať viacnásobne. O tom, ako správne nosiť rúško, si môžete prečítať v jednom z našich článkov.
Respirátory rozdeľujeme do troch ochranných tried (FFP1, FFP2, FFP3), ale pre ochranu proti vírusom sú vhodné iba respirátory triedy FFP2 a FFP3. Respirátory s výdychovým ventilom vám uľahčia dýchanie a pre zdravého človeka sú správnou voľbou. Ak ste však chorý a kýchnete, kýchnuté kvapôčky sa môžu cez ventil dostať do okolia. Voľba je preto najmä na vás.
Aby bol respirátor účinný, musí tesne priliehať k tvári a muži by mali byť pri jeho nosení hladko oholení. Ako respirátor vydezinfikujete ? Môžete použiť rozprašovač s min. 70 % alkoholom, ktorý rozprášite na obe strany respirátora. Účinné je využitie UV lampy a funguje aj vplyv tepla. Stačí, keď navlhčený respirátor bez kovových častí vložíte na 5 minút do mikrovlnky a dávate pozor na prípadné vzplanutie. Viac o respirátoroch sa dozviete aj z nášho staršieho článku.
Hygiena je najdôležitejšia
Rúška a respirátory sú primárnym vybavením v boji s ochorením COVID-19. Nezabúdajme však, že najdôležitejšie je dodržiavať základné hygienické návyky. Pravidelným umývaním a dezinfekciou rúk ochránite seba aj svojich najbližších.