Práce vo výškach alebo nad voľnou hĺbkou predstavujú jedny z najnebezpečnejších činností. Ide o každú prácu na mieste, z ktorého môžete spadnúť a zraniť sa, ak by neboli prijaté potrebné bezpečnostné opatrenia. Čo všetko musíte urobiť, aby ste pri práci vo výškach zabezpečili ochranu svojim zamestnancom aj sebe?
Vyhodnotenie všetkých rizík
Pracovať vo výškach môžete jednorázovo, ak si to vyžaduje konkrétna úloha, alebo môže ísť o súčasť vašich denných povinností. V každom prípade ešte pred samotným začiatkom práce zhodnoťte všetky riziká a príjmite tie správne bezpečnostné opatrenia.
Zhodnotenie rizík a z nich vyplývajúce bezpečnostné opatrenia sú základom práce vo výškach, najmä keď pracujete:
- vo výške nad 1,5 m a nemôžete pracovať z pevnej a bezpečnej drevenej podlahy
- z pohyblivej pracovnej plošiny
- z rebríka vo výške nad 5 m
Zabezpečenie proti pádu
Pád je prirodzene prvá vec, ktorá sa vám môže prihodiť pri práci vo výškach. Aby ste predišli pádu a zraneniam, musíte podľa Vyhlášky č. 147/2013 Z. z. o zaistení bezpečnosti a ochrany zdravia pri stavebných prácach vykonať ochranu kolektívnym alebo osobným zabezpečením nezávisle od výšky na všetkých pracoviskách, kde hrozí nebezpečenstvo ohrozenia života.
- Kolektívne zabezpečenie – všetky ochranné a záchytné konštrukcie (zábradlia, ohradenia, lešenia, záchytné siete, atď.) musia byť dostatočne pevné a odolné voči vonkajším silám a nepriaznivým vplyvom. Musia byť upevnené tak, aby bezpečne uniesli predpokladané namáhanie
- Osobné zabezpečenie – musí sa použiť vždy, keď nie je možné použiť a zabezpečiť kolektívne zabezpečenie. Ide najmä o prostriedky, ako bezpečnostné lano, pás, postroj, skracovač lana, samonavíjacia kladka, bezpečnostná brzda a všetky prostriedky na spúšťanie a vyťahovanie. Prostriedky osobného zabezpečenia musia zodpovedať požiadavkám podľa STN (Slovenská technická norma) a musia byť pravidelne kontrolované.
Ďalšie dôležité bezpečnostné opatrenia
- Zabezpečenie proti pádu predmetov a materiálu – materiál a predmety sa musia uložiť a skladovať vo výškach tak, aby boli zabezpečené proti pádu, skĺznutiu alebo zhodeniu vetrom počas práce, aj po jej skončení. Hmotnosť materiálu nesmie nikdy presahovať normou určené zaťaženie konštrukcie.
- Zabezpečenie miesta pod prácami vo výškach a jeho okolia – priestory, nad ktorými sa pracuje, musia byť zabezpečené, aby nedošlo k zraneniu pracovníkov a iných osôb.
- Zabezpečenie práce na streche – pri práci na streche musia byť pracovníci chránení proti pádu, proti skĺznutiu z plochy strechy a proti prepadnutiu cez strešnú konštrukciu.
- Bezpečné zhadzovanie predmetov a materiálu – zhadzovať predmety a materiál z výšky je možné za predpokladu, že je miesto dopadu zabezpečené proti vstupu osôb a materiál je zhadzovaný uzavretým priestorom až do miesta uloženia.
- Zabezpečenie prístupu na miesto práce vo výškach – do výšok a z výšok sa pracovníci musia aj bezpečne dostať. Všetky takéto miesta musia byť bezpečne prístupné pomocou schodísk, rámp a rebríkov. Použitie rebríka však musí schváliť vedúci zamestnanec a jeho stabilita musí byť 100 %.
BOZP a školenia zamestnancov
Či už vykonávate maliarske práce, klampiarske práce, montážne, umývacie alebo iné práce vo výškach, vždy vám bude hroziť určitý stupeň nebezpečenstva. Vytvorte svojim zamestnancom pracovné prostredie, kde bude bezpečnosť na prvom mieste a obráťte sa pritom na skúseného partnera.
Zabezpečíme potrebné školenia vašich zamestnancov pri práci vo výškach a vypracujeme dokumentáciu BOZP, ktorú neustále aktualizujeme. Vykonáme aj pravidelné kontroly na vašich pracoviskách a poradíme vám, ako odstrániť prípadné nedostatky. Máte ďalšie otázky ? Kontaktujte nás a radi vám na ne odpovieme.