Ako správne nasadiť, nosiť a používať rúško

Autor: Martin Trnovský
Dátum: 19. apríl 2020

ochranné rúško

Rúško na tvár sa v posledných týždňoch stalo neoddeliteľnou súčasťou našej vychádzkovej výbavy. Kedykoľvek ideme von, nasadíme si rúško. Robíme to však poriadne? Viete, ako si správne nasadiť, nosiť a používať rúško?

Nesprávne nasadené rúško nás neochráni

Nikomu z nás nie je príjemné nosiť na tvári kus látky, najmä, keď vonku svieti slnko a teploty každým dňom stúpajú. Možno aj preto stretávame ľudí s nesprávne nasadenými rúškami. Často im trčí nos, majú ich stiahnuté pod bradu alebo sa rúšok dotýkajú neumytými rukami.

Rúško zabraňuje možnému úniku choroboplodných zárodkov zvnútra smerom von. Chráni teda naše okolie a nie nás, ktorí ich nosíme. To je asi hlavný dôvod, prečo by sme mali byť ohľaduplní voči okoliu a používať rúško správne. Ako na to?

1. Pred nasadením si umyte ruky

Umyté ruky sú základom celej prevencie a ochrany počas aktuálnej pandémie koronavírusu. Ruky si preto umývajte pravidelne. Pred nasadením rúška si ich umyte vodou a mydlom alebo použite dezinfekciu, aby ste zabránili prípadnej kontaminácii rúšok.

2. Rúško musí dobre sedieť na tvári

Po nasadení rúška sa presvedčte, že medzi ním a tvárou nie sú žiadne medzery. Vhodné sú také rúška, ktoré majú kovový pásik okolo nosa. Ten si viete nastaviť podľa tvaru svojho nosa a rúško vám na tvári bude lepšie sedieť. Niektoré jednorazové rúška kovový pásik majú, ak máte látkové rúška (kúpené alebo ušité doma), môžete si kovový pásik skúsiť všiť do látky sami.

3. Nedotýkajte sa rúška

Rúško funguje ako filter, preto by sme sa ho vôbec nemali dotýkať rukami. Rúško na sebe dokáže zachytiť baktérie alebo vírusy, ktoré by ste po dotyku mohli nechtiac roznášať ďalej. Ak sa náhodou rúška dotknete, umyte si ruky skôr, ako chytíte niečo iné. Ak si predsa len potrebujete rúško napraviť, urobte to prostredníctvom gumičiek alebo šnúrok, ktoré máte zaviazané okolo uší a hlavy.

4. Vlhké rúško ďalej nepoužívajte

Vplyvom dýchania rúška postupne zvlhnú a strácajú svoju účinnosť. Bežné jednorazové rúško zvlhne približne za 2 až 3 hodiny, potom ho treba vymeniť za nové. Tie lepšie alebo bavlnené rúška vydržia nezvlhnuté aj 8 hodín. Jednorazové rúško patrí do koša, látkové do pračky.

5. Po použití si znovu umyte ruky

Po návrate z prechádzky si umyte ruky. Rúško si z tváre skladajte len tak, že chytíte gumičky alebo si rozviažete šnúrky za hlavou. Nedotýkajte sa časti rúška, ktorú máte priamo na tvári. Aby ste si boli 100 % istí, že sa vám na ruky nepreniesli žiadne bacily, opäť si ich umyte.

Látkové rúška vyperte na minimálnej teplote 60 stupňov alebo aspoň pol hodinu vyvárajte, po uschnutí ich prežehlite. Jednorazové rúško vložte do umelohmotného sáčku a zahoďte do koša. Sáčok zabráni prípadnému šíreniu baktérií.

Rúško noste, aj keď nepociťujete príznaky

Či už kupujete rúška od rôznych výrobcov alebo si šijete doma vlastné, noste ich neustále, aj keď nepociťujete žiadne príznaky nákazy. Chránite tým nielen seba, ale aj svojich najbližších a všetkých, s ktorými vonku prichádzate do kontaktu.

Nosením rúšok zabránime nekontrolovateľnému šíreniu nákazy. Zapamätajte si však, že nám nepomôžu, ak spoločne s nimi nebudeme dodržiavať všetky základné hygienické návyky.


Martin Trnovský autorizovaný bezpečnostný technik

V oblasti BOZP pracuje takmer 10 rokov. Ako odborný pracovník BOZP má skúsenosti so zákazníkmi rôzneho zamerania, venuje sa tiež oblasti výchovy a vzdelávania, tak vo vzťahu k zákazníkom, ako aj v rámci interných procesov. Neoddeliteľnou šúčasťou jeho práce je komunikácia s národnými autoritami v rámci problematiky BOZP. Rád sa účí nové veci a v prípade záujmu nadobudnuté vedomosti a skúsenosti rád odovzdáva ďalším.

Kontaktujte nás

Máte záujem o naše služby?

Kontaktujte nás